U vrtu su također veoma važne četinjače, koje predstavljaju okosnicu čitave sadnje. Četinjače kao bor, borovica, ariš, tisa, smreka, američka tuja…su zimzelene biljke posebnih prohtjeva. Veoma često nas živa ograda od tuje ili čempresa razočara jer iglice počnu nenadano žutjeti, potom posmeđe, a ponekad i otpadnu. Odumiranje određenog broja iglica svake godine je normalna pojava. Općenito vrijedi da, kada starije iglice postaju smeđe, nije zabrinjavajuće, pojava se smatra opasnom samo na godišnjim izdancima. Uzrok je obično u nedostatku magnezija. Tu pojavu veoma jednostavno spriječimo upotrebom
Plantella specijalnog gnojiva za četinjače u kristalnom obliku koje osim svim četinjačama prilagođenih hranjiva sadrži i točnu količinu potrebnog magnezija.
Za živice oko kuće napravljene od tuje, lejlandskog čempresa ili pojedinačnih borova i čempresa potrebna je odgovarajuća gnojidba za tamnozelenu boju i lijep rast. Česta je pogreška da gnojidbu obavljamo samo jedanput u proljeće, a poslije se pitamo zašto dolazi do hrđe grana i iglica. Da bi četinjače bile lijepe, potrebna je redovita gnojidba nekoliko puta na godinu.
To su zimzelene biljke, kod kojih ne smijemo zaboraviti na hranjive tvari i vodu tijekom svih godišnjih doba. Gnojidbom započinjemo u proljeće, od ožujka nadalje, čim vidimo mladi, novi rast na vrhovima grana. Gnojimo jedanput na mjesec: u ožujku, travnju, svibnju i lipnju. Tijekom ljeta ne gnojimo zbog visokih temperatura, a gnojimo ih tek u rujnu. Gnojivo sadržava mnogo magnezija, kojeg četinjače mnogo troše.
Kada se odlučujemo za sadnju pojedine biljke, imamo veliki izbor među četinjačama. Možemo birati između velikih i patuljastih sorti četinjača. Njihov oblik, kako stabla tako i iglica u kombinaciji s teksturom i bojom iglica i kore, ističe dijelove vrta i odlična su kombinacija s trajnicama.
Za živice uglavnom upotrebljavamo sorte iz porodice tuja i pačempresa, poput lejladnskog čempresa, tise...
Kada počinju rasti izbojci, trebamo gnojiti kako bismo potaknuli mladi, novi rast. Rezidba je izvanredno važna jer trebamo orezivati tako da prikraćujemo mladi rast i kreiramo krošnju. Vrsta rezidbe ovisi o vrsti koju smo zasadili i intenziteta rasta. Možemo je orezati i triput na godinu. U principu prvu rezidbu obavljamo u svibnju, lipnju, ovisno o rastu, a drugu u početku jeseni – u rujnu.