Tikve i tikvice vole sunce - napravivrt.hr
Search
Search

Tikve i tikvice vole sunce

25. 4. 2018

Među zelenim je povrćem najvjerojatnije baš svijet tikvica najšareniji i najraznovrsniji – od malih, desetak grama teških tikvi, pa sve do divovskih bundeva. A koje još povrće možemo upotrijebiti na toliko različitih načina - za juhe, priloge, umjesto mesa, za pire, ali i za kolače, marmelade i kompote. Uljne nam bundeve daju najbolje ulje na svijetu –bučino ulje.

Za tikve trebamo duboku, humusnu i ocjeditu zemlju i puno sunca. Za uzgoj tikvi gredu treba pognojiti organskim gnojivom Plantella Organik ili za manji vrt Bio Plantella Nutrivit za rajčice, tikvice i drugo plodovito povrće . Kad prvi plodovi počinju okrupnjavati, a osobito ako je ljeto vrlo toplo i suho, trebamo ih redovito zalijevati tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt iz morskih algi.

Ne sijati prerano i redovito brati plodove


Tikve trebaju toplu zemlju koje prije prvoga maja ne može biti. Na otvoreno ih sadimo u redovima, na razmaku od 40 cm - grmaste sorte (»cukine«) sadimo na pola metra, a tikve puzavice na barem jedan metar.


Tikvenjače su poznate po tome da imaju muške i ženske cvjetove. Stoga mnogi kažu da samo cvatu, ali da ne rode. Naime, u stresnim uvjetima, kod brzih temperaturnih promjena, velike suše ili nedostatka hranjiva ne stvaraju ženske cvjetove. Sve što cvate su muški cvjetovi koji nemaju plodova. U stresnim im uvjetima možemo pomoći s vitaminskim kompleksima poput primjerice bio plantella vita, i dobro ih prihraniti. Kad se razvijeni mali plodovi počnu sušiti, to može biti posljedica pomanjkanja kalcija. A ukoliko se suši čitav plod i ostane suh, a ne mokar ili dlakav, to može biti i posljedica nedostatka bora. Obje poteškoće možemo riješiti upotrebom plantella tekućega bora bio plantella kalcijevog gnojiva, koja kombiniramo s pripravkom od algi bio plantella vrt ili s mineralno-vitaminskim kompleksom bio plantella vita.


Kod tikvi koje stvaraju puno plodova, a to su sve grmaste, važno je da plodove redovito ubiremo, što mlađe. Naime, biljka uvijek razvije samo onoliko ženskih cvjetova koliko ih može prehraniti. Kada u starijim plodovima počne sazrijevati sjeme, biljke prestanu razvijati nove plodove. Zato se i prilikom odlaska na godišnji odmor pobrinite da netko barem jednom pobere veće plodove tikvi. Čak i ako ih bude samo bacio na kompostnu hrpu, bit će bolje nego da ostanu na biljci.

Sortiment je vrlo bogat

Tikve spadaju u tri botaničke vrste, ako ne računamo lubenice i dinje. Već dugo poznajemo grmaste tikve s valjkasto kruškastim plodovima - »cukine«. One su zapravo najsiromašnije glede okusa i mogućnosti uporabe. Obično se koriste pečene, a vrlo se rijetko i kisele. Djeci su vrlo zanimljive „svemirske letjelice“ - patišon tikve, koje su manje od 5 cm. Zajedno s cvjetovima odlične su za kiseljenje, a one malo veće također možemo pržiti, peći ili koristiti u umacima.

I jarko narančaste, kruškaste tikve Sorta Hokkaido – ili pravilnije Uchiki kuri – je tikva puzavica primjerena za uzgoj uz ili na drvenu ogradu ili čak na kompostu. Može se skladištiti dugo u zimu i upotrijebiti za kompote, marmelade, juhe i priloge od mesa.

Samo za one koji vole malo drugačije je zanimljiva i špagetarica. To ime je dobila zato što tu tikvu (kad je velika oko 25 cm) čitavu skuhamo u slanoj vodi. Kad je kuhana (oko pola sata), prepolovimo je i pomoću vilica iz nje izvučemo meso koje je sasvim vlaknasto i stoga slično špagetima. Upotrijebimo ga s umacima ili bez kao prilog mesu.

 

Bitna je ljetna zaštita prirodnom Bio Plantellom

Tikve su jako osjetljive na bolesti i štetnike. Bolesti kao što su plijesni, pepelnica, bakterijska plamenjača spriječimo redovitim prskanjem s prirodnim sredstvom iz poljske preslice bio plantella vital za rajčice, a zaštitimo i sve drugo plodovito povrće. Prskamo jednom tjedno i obavezno poslije svake kiše. Velika opasnost su uši, koje sišu biljne sokove i slabe biljku, a ujedno prenose i virusna oboljenja pa prskamo s prirodnim insekticidom iz timijana i kleka bio plantella thymi. A tikve su i prava poslastica za puževe, a da bi  im spriječili put do tikve, upotrijebimo prirodno sredstvo bio plantella gel protiv puževa, kojim napravimo obrambeni zid oko pojedine tikve.

bacc. ing.agr. Milica Sekulić, stručni savjetnik Unichem Agro