Detaljnim pregledom vegetacije koja prevladava na nekom području možemo puno toga otkriti o kvaliteti zemlje, ali i o njenoj plodnosti. Upoznavanje sa samoniklim biljem i korovima koji rastu na tlu na kojem želimo kreirati svoj vrt može nam biti od velike koristi. Korovi su naši veliki učitelji ako ih upoznamo i pažljivo promatramo. Prije nego krenemo kultivirati neko područje dobro bi bilo najprije proučiti što nam biljke koje su tamo udomaćene poručuju.
Na ovaj jednostavan način možemo otkriti fizikalna, kemijska i biološka svojstva tla te primijeniti nužne metode kojima ćemo sačuvati sve dobre karakteristike, a popraviti one loše. Promatranjem proizvodne površine i procjenom najviše rasprostranjenih korova možemo odrediti pH tla, plodnost tla i strukturu tla.Ako je više jedinki istog korova u vašem vrtu, to vam može dati jasnu sliku o strukturi i kvaliteti tla na kojem korovi rastu.
Korovi su zapravo „zeleni kažiprst“, svjedoci našeg krivog postupanja s tlom. Ako se na nekom kultiviranom tlu iznenada pojavi određena vrsta korova u većem omjeru, ukazuje na pogreške u tehnologiji uzgoja i obradi tla. Ako u svojem vrtu imate puno poljske preslice i metvice, znači da vam je tlo teško i zbijeno, s druge strane ako pak imate puno koprive i mišjakinje, tlo je bogato humusom.