Kako prepoznati lukovu muhu
Lukova muha je sitni kukac sivo-smeđe boje s dugim nožicama. Napada luk, poriluk, češnjak, ljutiku, vlasac i zimski luk. Odrasla muha velika je 5-7 mm, sivo-smeđe je boje s laganom zelenom nijansom i ima duge crne nožice.
Ženka odlaže između 5 i 20 jajašaca na kraj izdanka, na lukovice ili na tlo u blizini biljke. Tijekom 12-30 dana jedna lukova muha može odložiti i do 200 izduženih bjelkastih jajašaca. Iz njih se razvijaju bijele ličinke koje prodiru u lukovicu sa strane ili putem baze lista. Odrasle ličinke bijele su boje i duljine do 10 mm. Ličinke se hrane u lukovici između 15 i 25 dana nakon čega je napuštaju te se kukulje u tlu. Svake godine pojave se 2-3 generacije ovihštetnika. Posljednja generacija lukove muhe prezimi u zemlji u odraslom obliku.
Štetu čine ličinke lukove muhe
Prvi nalet lukove muhe uglavnom se poklapa s cvjetanjem višanja. Ženka u tom razdoblju odlaže jajašca među listove u vrat korijena mladih i tek niknulih sadnica luka. Iz jajašca se ubrzo izlegu ličinke koje prodiru u mlade lukovice i izjedaju njenu unutrašnjost zbog čega luk trune, a mlade biljke propadaju dok se one starije slabo skladište.
Napadnute biljke mogu se prepoznati po uvenulim i izblijedjelim listovima. Druga generacija lukovih muha pojavljuje se krajem svibnja, a treća u rujnu i listopadu. Muhe druge i treće generacije najviše štete učine na poriluku.