Kako prepoznajmo znakove kupusne muhe?
Ako primjetimo da listovi kupusa počnu venuti, mijenjati boju od sive do žute,a glave kupusa su malene i mekane, biljku iščupamo iz zemlje, primjećujemo da su bijele ličinke razrovale korijenje i vrat korijena, utvrđujemo da se radi o kupusnoj muhi (Delia radicum brassicae).
Prvi put se pojavljuju u travnju, kada temperatura tla poraste iznad 12 ° C. Tada se iz čahura u kojoj su prezimile u tlu razvijaju kupusne muhe. Kupusna muha odlažu jajašca u obližnji kupus obično u skupinama od 2 do 20 jajašaca. Ženke mogu odložiti 100 do 150 jajašaca. U hladnom vremenu se to odvija postupno, zbog čega je suzbijanje vrlo zahtjevno i dugotrajno.
Štetu uzrokuju ličinke kupusnih muha
Nakon 3 ili 4 tjedna se iz jajašca razvijaju ličinke koje se zabuše u vrat korijena ili korijen kupusnjače. Nagrizaju korijenje, a lišće postaje modrozelene boje te biljke rastu vrlo sporo i propadaju. Ako je više od 5 ličinki po jednoj biljci u isto vrijeme, to se odvija vrlo brzo. Nakon mjesec dana hranjenja, ličinka se začahuri i započne novu generaciju. Kupusna muha ima 3 generacije godišnje.
Dok je prva generacija kupusnih muha najopasnija za kupus i druge kupusnjače, druga generacija muha koja se pojavljuje krajem lipnja i treća koja je aktivna u kolovozu, napadaju repu, korabu, prokulice...