Vrtlarenje, veselje ili napor?
Vrlo je važno da veličinu samoopskrbnog vrta prilagodimo svojem vremenu i životnom stilu. Ako s veličinom budemo pretjerivali, umjesto opuštanja nakon posla u uredu uskoro će nam predstavljati ozbiljan teret, budući da je u vrtu posla od ožujka pa sve do studenog. Onima koji su u vrtlarenju još početnici, preporučuje se započeti s manjim vrtom. Sa stjecanjem iskustva mogu ga bilo kada povećati.
Preporučuje se započeti s manjim brojem vrtnih biljki, uz koje ćemo prikupljati iskustva te se naučiti nositi s vrtlarskim problemima. Unatoč dobrom nacrtu, uspjeh u vrtu ovisi o mnogim čimbenicima, kao što su položaj vrta, kvaliteta zemlje, vrijeme posvećeno njezi vrtnih biljaka, korištenje sredstava te vremena.
Prilikom odabira vrtnih biljki, odlučujemo se za one koje nam prilikom uzgoja neće raditi previše problema. Možemo početi s osnovnim, kao što su tikvice, salata, rajčica, mrkva, rotkvica, niski grah, između kojih posadimo i neko bilje, kao što su čubar, bosiljak i peršin.
Je li ekološko samoopskrbno vrtlarenje samo trend ili predstavlja i učinkoviti način?
Ekološko samoopskrbno vrtlarenje je vrtlarenje u skladu s prirodom i njenim zakonima, pri čemu si posao možemo jako olakšati odabirom visokokvalitetnih sredstava. Biljke promatramo i djelujemo odmah kada se pojavi prva promjena na njima.
Unatoč mišljenju nekih da je ekološko vrtlarenje prije svega modni hir, mi Unichemovi stručnjaci smo na modelima vrtova dokazali da ekološko samoopskrbno vrtlarenje može biti i vrlo učinkovito. Na poligonu održivih vrtova su se osim našeg ekološkog vrta predstavili i biodinamički, permakulturni vrt i vrt klasičnog uzgoja. Kako u pogledu zdravlja biljaka kao ukusnog, bogatog i zdravog proizvoda, naš ekološki vrt potvrdio se kao najbolje rješenje. Na 60 m2 smo uzgojili dovoljno povrća za četveročlanu obitelj za 8 mjeseci. Ukupno je bilo preko 200 kg.
Prilikom osmišljavanja vrta, oslanjali smo se na najbolja znanja vrtlarske prakse, vrt smo planirali s obzirom na plodored i mješovite kulture i time osigurali dobar temelj. Za vrtlarske proizvode smo udružili i suvremena rješenjate smo za njegu i zaštitu biljaka koristili isprobana ekološka sredstva Plantella i Bio Plantella, od organskih gnojiva do ekoloških pripravaka na bazi poljske preslice i sojinog lecitina za jačanje biljaka i sprječavanje nastanka bolesti. Protiv štetnika smo se također borili samo s ekološkim insekticidima.